Galleri

Jægerforbundets Racedyst 2022

Det fynske hold var Trine Schwalbe/ Birkebo Tholun Amigo Nero, Laust Henriksen/Diesel og Anja Sørensen/Devokehunters Bellflower Kiido

Højt humør hos det jyske hold, der ifølge rygterne havde lange diskussioner om farven på årets t-shirts var hudfarvede eller caffe latte som fremgik af farvemarkeringen.

Holdet var: holdkaptajn Jesper Bromerholm, Hans Jørgen Bilstrup/Munkhaven Thyki Vita, Lisa Nørgaard Poulsen/Skattkammarens Need For Speed og Morten Kjærside/Aya

WT officiel og uofficiel 13. marts 2022

WT - Begynder

1V - Skattkammarens Pacific Pirate, ejer: Kristin Brantby
2.V - Filurin Paradox, ejer: Ingela Karlsson
3.V - Durin's Særlige Silas, ejer: Kirsten Kerrigan
4.V - Skattkammarens Glazed Almond, ejer: Karin Rankloo
5.V - Durin's Robuste Vikas, Ole Munch Petersen

WT Åben klasse

1.V - Pearly Coat The Dark Lady, ejer: Karen Marie Møgelmose
2.V - Pearly Coat Cloudberry, ejer: Lene Alexandersen Poulsen
3.V - Falkeflattens Brown Ale, ejer: ønsker ikke oplyst.
4.V - Skattkammarens Sargasso Seaweed, ejer: Karin Rankloo

WT Vinderklasse

1.V - Bjugel's Vivazar Ella elle l'a, ejer: Birgitte Ahlberg
2.V – Friia Angi Puyo Luh, ejer: Michael Jørgensen
3.V – Skattkammarens Need For Speed, ejer: Lisa Nørgaard Poulsen.

Uofficiel - Babyklasse

1v - Birkebo Mamur Elva, fører: Randi Pedersen

Uofficiel - Grøn klasse

1v Skattkammarens Baltic Breeze, Birgit Jordt Adsersen
2v Coatfloats Pontiac Firebird, Göran Hansson    
3v Skattkammarens Arctic Adventure, Henrik Jordt Adsersen
4v Jigger’s Tarka Ann Bakue, Aage Wilhelmsen
5v Flatcoat Lolland Ellas Fuji, Mia Fyhr
6v Munkhaven Viluk Jolin, Birgit Gehm
7v Coatfloat Mercury Meja, Monnika Pfeiffer

Uofficiel - veteranklasse

1v Friia Agnar Vita, Michael Jørgensen
2v Coatfloats Dellamotte, Göran Hansson
3v Funnyflat’s Vega, Anne-Marie Jersin

A-prøve - Vinder 20. januar 2022

1. Vinder

Arwen von der Wichmannsburg
Fører: Birte Lorenzen

2. Vinder

Meadowlime Betydelig Boorlem
Fører: Hinrich Lorenzen

A-prøve - Åben 5. december 2021

Bedste hund

Bedste hund og vinder af kennel Please Me’s vandrepokal:

Zebulons Aji Cochabamba, ejer Gisela Fuchs

Deltagere

De 4 deltagere der stillede til start:

Zebulons Aji Cochabamba, ejer Gisela Fuchs
Durin’s Nysgerrige Harald, ejer Tone Høyland
Zebulons Flash Bunny, ejer Hans Olofsson
Elemors Choice of Fixa, ejer Monica Pfeiffer.

Working Test 20. september - 2020

Begynderklasse

1. WT-Beg.: Skattkammarens Sargasso Seaweed - F: Karin Rankloo - 116 point
2. WT-Beg.: Dogleg's Drive for Show - F: Lena Svensson - 112 point
3. WT-Beg.: Devokehunters Bellflower Kiido - F: Anja Sørensen - 100 point
4. WT-Beg.: Rubisto Tattinger - F: Tere Sa - 98 point

Åben klasse

1. WT-Åben: Arwen von der Wichmannsburg - F: Birte Lorenzen - 114 point
2. WT-Åben: Corbek-Hunters Cleopatra - F: Birgit Gehm - 108 point.
3. WT-Åben: Pearly Coat The Dark Lady - F: Karen-Marie Møgelmose - 104 point
4. WT-Åben: Starworkers Zoom in on Reality - F: Tommy Eckhaus - 100 point
5. WT-Åben: Hegnets Design by Rose Bertin - F: Anders Hegnet - 98 point

Vinder klasse:

1. WT-Vin.: Flatgold's Firebird - F: Marita Triebler - 106 point
2. WT-Vin.: DKCH(+J) DEVDHCH INTCH DECH Child of Hope be refreshed by Pepsi - F: Johnny Eckhaus - 105 point
3. WT-Vin.: Jiggers Tarka Lovely Knudi - F: Aage Wilhelmsen - 94 point.
4. WT-Vin.: Skattkammarens Need for Speed - F: Lisa Nørgaard Poulsen - 92 point
5. WT-Vin.: Jiggers Tarka Lovely Falcon - F: Per Rethmeier - 91 Point

Tak til vores sponsorer for flotte præmier:

  • Great Greenland
  • Hundeogkattefoder.dk
  • Toftlund dyreklinik og Mobildyrlægen

Racearrangement - Markprøve B Efterår 25. August - 2018

Bedste hund Begynderkl.
Pearly Coat Cloudberry,
Ejer: Lene Alexandersen Poulsen
Opdrætter: Marianne Kyhn & Christian Brix Søndergaard

Bedste hund Åbenkl.
Munkhaven Thymax Axel 
Ejer: John Enghoff
Opdrætter:Hans Jørgen Bilstrup

Bedste hund i Vinderkl.
1V. m CERT.
Munkhaven Almo Thyra 
Ejer/Opdrætter : Hans Jørgen Bilstrup


2v.
Skattkammarens Trapper John
Ejer: Henrik Jordt Adsersen
Opdrætter:Karin Rankloo

 

DUAL VINDER
Engsboda Hope For Coke And A Smile
Ejer: Janni Morsing & Johnny Eckhaus
Opdrætter Tina Engström

BEDSTE BRUGSPRØVE
Almanza Action For Fun
Ejer: Lisbeth Grave
Opdrætter:Ragnhild Ullin

Racearrangement - Certifikatudstilling Efterår 26. August - 2018

BIR & BIM BABY.
 

BIR: Chakurs Zander
Ejer:Camilla Schilling Pedersen 
Opdrætter:Charlotte og Kurt S. Pedersen 

BIM; Grand Midgets Caribbean Sunset
Ejer/Opdrætter: Conni Johnson

BIR HVALP:

Hegnets Desing By Rose Bertin
Ejer/Opdrætter Helle & Anders Hegne

BIR Junior
Almanza Action For Fun
Ejer: Lisbeth Grave
Opdrætter: Ragnhild Ullin

BIM Junior
Pearly Coat En Memoire de ZsaZsa 
Ejer: Lene Alexandersen Poulsen og Jan Pedersen
Opdrætter: 
Marianne Kyhn & Christian Brix Søndergaard

BIR ÅBENKL
Exotic Lunas A Kind Of Magic
Ejer/Opdrætter Susanne Jensen & Brian A Hansen

BIM ÅBENKL.
Hegnets Famous By Samwise Gamgee
Ejer/Opdrætter: Helle & Anders Hegnet

BIR & BIM BRUGSHUND

BIR: Pearly Coat Cranberry  
Ejer/Opdrætter  Marianne Kyhn og Christian Brix Søndergaard


BIM: Pearly Coat BoBo`s Backer 
Ejer Lena Dixen
opdrætter : Marianne Kyhn og Christian Brix Søndergaard
  

BIR & BIM Champion

BIR: CH Whizzbang´s Billi Bi
Ejer/Opdrætter Dorte & Kim Jensen

BIM: 
CH Hegnets Art By Fleury-Laurent

Ejer/Opdrætter: Helle & Anders Hegnet

BIK Baby Hanner

BIK Baby Tæver

BIK Junior Hanner 

BIK Junior Hanner

BIK Åbenkl Hanner

BIK Åbenkl Hanner 

BIK Brugskl. hanner

BIK Brugkl Tæver

BIK CHkl. Hanner

BIK CHkl. Hanner

BIR & BIM

BIR WHIZZBANG´S BILLI BI                                                              BIM EXOTIC LUNAS A KIND OF MAGIC 
Ejer/Opdrætter Dorte & Kim Jensen                                                    Ejer/Opdrætter Susanne Jensen & Brian A Hansen 

Dommer:
Ray Strudwick ( UK )

Racearrangement - Markprøve B Forår 2018

1 pr. hunde begynderklasse                                                                                   1pr. hunde i Åbenklasse

Kvalifikationsprøve hund                 bedste hund begynderkl.         Bedste hund Åbenkl.                1-2-3 vinder i Vinderklasse.

Årets Flat -2017.                                                                             Årets Flat på markprøve - 2017
DKCH+J Starworkers Voice Of A legend                                         Munkhaven Thyra
Ejer Helle & Anders Hegnet                                                              Ejer: Hans Jørgen Bilstup

Racearrangement - Certifikatudstilling - Forår 2018

BIR Baby                                                   BIM Baby                          BIR & BIM Junior                               BIR & BIM Åben 

BIR & BIM Brugshund                        BIR & BIM Champion                         Dualvinder                                         Årets Flat-2017

Racearrangement certifikatudstilling Efterår - 2017

BIR & BIM Åbenklasse                                                         BIR & BIM                                                             BIR Hund Exotic Lunas A Kind Of Magic

Vinder A - Faurskov 22.december 2017

Træningsweekend på Fyn 2017

Nordisk Mesterskab 2016

Off. WT - Begynderklasse - 1.-3. vinder 

Off. WT - Åbenklasse - 1.-3. vinder

Team Danmark 

Team Sverige 

Team Norge

Team Finland

Nordisk Mester 2016 for Hold - 1. vinder - Team Sverige

Nordisk Mester 2016 for Hold - 2. Vinder - Team Norge

Nordisk Mester 2016 for Hold - 3. vinder - Team Finland

Nordisk Mester 2016 for hold - 4. vinder - Team Danmark

Nordisk Mester 2016 - Vinder A - 1.-3. vinder

Træningsweekend på Fyn 2016

Racedyst Vest 2016

WT den 13. september 2015

Uoff. WT den 6. juni 2015

Skue den 6. juni 2015

Racearrangement - Markprøve B - Forår 2015

Racearrangement - Certifikatudstilling - Forår 2015

Officiel Working Test i Hønnning - 13. september 2014

Uofficiel Working Test i Hønnning - 13. september 2014

Træning i Skanderborg Forår 2014

Træning i Arden Forår 2014

Vinder A - Faurskov den 29. december 2013

Flatmesterskab 2013 - Sverige

Sommer træningstræf 2013

Flat arrangement - Certifikat udstilling forår 2013

Flat arrangement - August 2012

Flatmesterskab - Sverige 2012

Nordisk Mesterskab 2012

Working Test - Sorø 2012

Åben A - Præstø 2012

Working Test - Efterår 2011

Nordisk Avlskonference 2010

Type your text here